Gepubliceerd op: 18-9-2026
Justitie eist een jaar gevangenisstraf tegen een 32-jarige Spijkenisser. Hij zou vijf jaar lang als marechaussee twee plaatsgenoten aan informatie uit politiesystemen hebben geholpen. In ruil daarvoor zou hij geld en drugs hebben gekregen. Voor een 36-jarige Spijkenisser en een 32-jarige medeverdachte die inmiddels in Rotterdam woont, vindt het openbaar ministerie achttien maanden cel gerechtvaardigd.
Het zijn twee heel verschillende zittingen in het paleis van justitie in Arnhem. ’s Ochtends is de zaak tegen de ex-marechaussee. Hij is heel meegaand en heeft ook volledig bekend. Daarna zijn zijn voormalige ‘goede vrienden’ aan de beurt. De oudste verdachte bekent één van de drie beschuldigingen. De derde verdachte ontkent alles. De vingers wijzen allemaal naar de ex-marechaussee.
De voormalig opperwachtmeester van de afdeling opsporing zit er een paar uur eerder verslagen bij. Hij heeft spijt, geeft niet alleen alles toe, maar laat de tranen geregeld vloeien. Op z’n vijftiende begint hij al aan drugs. Als hij een paar jaar later bij de marechaussee gaat, stopt het gebruik niet. Maar om te voorkomen dat zijn vriendin de toenemende kosten ontdekt, moet hij op een andere manier aan geld komen.
Die kans doet zich voor als hij weer in contact komt met zijn oud-klasgenoot van de basisschool. Ze praten over zijn werk en de ex-marechaussee vertelt dat hij ook in politiesystemen kan kijken. Volgens de ex-marechaussee vraagt de oud-klasgenoot thuis in de wijk De Hoek of hij over hem in het systeem kan kijken. Volgens de oud-klasgenoot begint juist de ex-marechaussee – ‘met z’n Popie Jopie-gedrag‘ - met het aanbieden van diensten. “Toen we elkaar ontmoetten bij een benzinestation.”
‘Nooit iets gegeven’
Dat zou een jaar zo zijn gegaan. In het begin krijgt de ex-marechaussee een beetje snuif. Als hij de kwaliteit van de cocaïne niet goed genoeg vindt, vraagt hij geld. “Ik heb hem nooit iets gegeven. Waarom zou ik dat doen?” reageert de oud-klasgenoot.
Het contact gaat vervolgens over naar een 36-jarige man uit de wijk Sterrenkwartier. Ook hier verschillen de mannen over hoe het begon. De ex-marechaussee zegt dat de man hem vraagt informatie op te zoeken. Volgens de 36-jarige gaat het anders. “Hij wilde geld verdienen. Hij zei: ‘Ik zit bij de marechaussee. Ik kan namen kijken. Als je mensen weet, ik vraag geld.”
De rechter: “Wat zei u?” De man (36): “Ik vond het wel een beetje raar. Ik vroeg: is het niet strafbaar? Het leek voor hem een soort computerspel. Hij zei: ‘Het is goed. Er is niks aan de hand.’ Ik heb spijt dat het is gebeurd. Ik had niet verwacht dat het zo strafbaar zijn. Ik heb gevraagd of hij voor mij kon kijken of ik risico liep dat mijn auto toen zou worden afgepakt, omdat ik schulden had.”
Uithalersgroep Spijkenisse
In de loop der jaren kijkt de ex-marechaussee wel vaker in het politiesysteem. Er wordt naar allerlei, vooral Spijkenisser, namen gezocht. Het gaat bijvoorbeeld om het netwerk van een lokale crimineel. Ook wordt gezocht naar leden van een gezelschap dat bij de politie bekend staat als ‘de uithalersgroep Spijkenisse.’ Mannen die tegen betaling drugs uit containers in de haven halen.
Volgens de ex-marechaussee is zijn opdrachtgever nog steeds de oud-klasgenoot, maar is de man uit Sterrenkwartier de tussenpersoon. “Dat zijn allemaal zijn verhalen”, zegt de oud-klasgenoot. “Dat over hiërarchie: hij verzint het. Ik had al een tijd geen contact meer met hem. Hij zocht mij, daarom is mijn naam nadien nog een paar keer opgevraagd.”
De man uit Sterrenkwartier regelt ondertussen de verdiensten. Voor een bedrag tussen de 350 en 500 euro kopen mensen gegevens uit het systeem. De ex-marechaussee levert de informatie, de 36-jarige verhandelt. “Aan wie? Dat weet ik niet. Soms kwamen ze op de hoek van de straat met de auto en werd via het raam zaken gedaan. Ik kende die mensen niet.”
Eerste signalen
Verloopt alles al die jaren ongezien? Nee. Collega’s bij de marechaussee geven signalen af. Het leidt tot gesprekken, maar tot echt ingrijpen komt het niet. De zaak komt pas echt aan het rollen als de politie op Snapchat het account ‘Iris official’ ontdekt. Via dat account kunnen mensen informatie uit politiesystemen kopen.
Zo leidt het spoor uiteindelijk naar de ex-marechaussee en de man uit Sterrenkwartier. Beiden worden op 31 maart aangehouden. De aanhouding van de 36-jarige trekt veel bekijks. Op 19 mei wordt de 32-jarige man uit Rotterdam aangehouden. Hij komt snel vrij omdat er volgens de rechtbank onvoldoende redenen zijn hem langer vast te houden. De andere twee zitten wel langer vast.
Omvangrijk dossier
Het dossier in deze zaak is omvangrijk. Op telefoons en laptops van de drie is informatie gevonden die door de politie en rijksrecherche aan elkaar zijn te knopen. Zelfde namen in documenten of in contactgegevens, dat lijkt op een verband. En op meerdere afbeeldingen staat steeds hetzelfde gehaakte kleedje uit de huiskamer van de 36-jarige, die nog bij zijn moeder woont.
Maar het belangrijkste bewijs voor justitie zit in de verklaring van de ex-marechaussee. Die heeft na een moeizaam begin uiteindelijk een complete verklaring afgelegd.
De advocaat van de Rotterdammer heeft daar zo zijn twijfels bij. De ex-marechaussee heeft volgens hem vooral gelogen. Dat begint al als de eerste signalen bij de marechaussee binnenkomen. “Hij heeft gezegd dat het een alcoholprobleem is. Want met drugs zou het over zijn. Hij heeft vooruit verdedigd. Hij trekt elke keer de kaart: ‘Ik ben verslaafd’. De anderen, dat waren de boeven. Mijn cliënt heeft niemand omgekocht.” Hij vraagt dan ook om de verklaring van de ex-marechaussee niet als bewijs toe te staan.
Nieuwe baan
Met de drie mannen gaat het overigens verschillend. De ex-marechaussee probeert zijn leven weer op te bouwen. De man heeft sinds juli een nieuwe baan. Hij werkt bij een bedrijf dat containers verwerkt. “Maar er is altijd een collega bij”, zegt hij om de verkeerde gedachten (‘containers worden gebruikt voor drugshandel’) weg te nemen. Uit meerdere urinecontroles blijkt dat hij niet meer gebruikt.
De 32-jarige Rotterdammer werkt nog steeds als zzp’er in de uitzendbranche. Hij heeft een nagenoeg blanco strafblad. De 36-jarige Spijkenisser is nog steeds op zoek naar een baan. Hij heeft nog een boel schulden weg te werken wegens het rijden met een onverzekerde auto, verkeersboetes en aanmaningen.
De uitspraak is half oktober.
Bron: Rijnmond
Als SMC'er ontvangt u zes keer per jaar het rijk geïllustreerde tijdschrift Marechaussee Contact.
Meld u meteen aan om mee te doen!
Marechaussee houdt 20-jarige Duitser met heroïne aan op A73 bij Venlo
Pantservoertuig van Defensie botst met twee auto’s op kruising
Marechaussee lekt namen van uithalers in ruil voor cocaïne en geld
FC Utrecht-trainer werkt óók voor Defensie: "Makkelijk is het niet"
Verdacht pakket gevonden op marineterrein Den Helder, deel terrein afgezet