Gepubliceerd op: 16-2-2022
Reactie van het onafhankelijk onderzoekgenootschap Pleitbezorgers, Principes Wetenschappelijke Integriteit AURORE n.a.v. de resultaten van het onderzoek ‘Onafhankelijkheid, dekolonisatie, geweld en oorlog in Indonesië 1945 -1950.
Het kabinet gaf opdracht voor een breed, omvattend en objectief onderzoek naar de dekolonisatieperiode Nederlands-Indië 1945 – 1950. (1)
NIOD, KITLV en NIMH hebben de onderzoekopdracht van het kabinet echter genegeerd, zoals blijkt uit de reeds beschikbare informatie over dat onderzoek. Terwijl zij in de subsidieaanvraag schreven: ‘Om die reden kunnen de drie instituten zich uitstekend vinden in de inhoudelijke voorwaarden die het kabinet in zijn brief stelt aan het verlenen van financiële steun voor vervolgonderzoek.’ (2)
De instituten leggen de focus op het beweerde excessieve geweld van de Nederlandse militairen. Dat is niet conform de wens van het kabinet en de Tweede Kamer.
Dit onderzoek is gedaan vanuit een antikoloniale opvatting, hetgeen haaks staat op een integer wetenschappelijk onderzoek.
De instituten negeren de historische context, door te beweren dat er vanaf 17 augustus 1945 een onafhankelijke republiek Indonesië bestond waar Nederland oorlog tegen heeft gevoerd. Terwijl de Nederlandse militairen feitelijk pas vanaf medio 1946 konden worden ingezet om hoofd te bieden aan de chaos, wanorde, terreur, misdaden tegen de menselijkheid van terreurgroepen, gewapende bendes, rovers- en moordenaarsbendes, die ook de eigen bevolking ernstig bedreigden.
De inzet van de Nederlandse militairen heeft uiteindelijk een politieke oplossing mogelijk gemaakt.
De instituten hebben géén onderzoek gedaan naar de duizenden humanitaire acties van de Nederlandse militairen, die in het belang van de inheemse bevolking waren, hoewel het kabinet dat uitdrukkelijk heeft verzocht: ..’de inzet waarbij geweld geen of nauwelijks een rol speelde..’(3)
In het onderzoek is gekozen voor de Indonesische invalshoek, van hun heldengeschiedenis en is verworden tot een concentratie op zwarte bladzijden over Nederland in het algemeen en de Nederlandse militairen in het bijzonder.
Het kabinet wilde een objectief wetenschappelijk onderzoek, dat zonder aanziens des persoon de geschiedenis in haar historische context onderzoekt en beschrijft.
Het deed een oproep aan de drie instituten open te staan voor het wetenschappelijk debat over de geschiedschrijving van de dekolonisatieperiode Nederlands-Indië 1945 – 1950, in het belang van het onderzoek. (4)
Het onafhankelijke onderzoekgenootschap AURORE heeft tientallen analyses gemaakt van kern onderdelen van die geschiedenis. Die zijn alle naar de leiding van het onderzoek opgestuurd met het verzoek om daarover overleg en wetenschappelijk debat te hebben. Geheel overeenkomstig de wens van het kabinet.
De leiding van het onderzoek is dat overleg en debat stelselmatig uit de weg gegaan, heeft zelfs stelselmatig geweigerd daarop in enigerlei vorm inhoudelijk te reageren.
Zij ging er zelfs toe over leden van de kerngroep van AURORE in een kwaad daglicht te plaatsen, te betichten, een loopje met de waarheid te nemen en noch integer noch transparant te zijn.
Daar staat tegenover dat de leiding wel openstond voor uitgebreid overleg met actiegroepen als ‘De Grauwe Eeuw’ de ‘Actiegroep-Pondaag’. Beide actiegroepen staan bekend om hun radicaal antikoloniale opvattingen en ontkenning, althans bagatellisering, van de Bersiap.
De oorspronkelijke onderzoeksopzet van de Bersiap is na het overleg met deze actiegroepen aangepast, waarbij hun zienswijze daarin wordt herkend.
Deze gang van zaken is geeft blijk van de eenzijdige, subjectieve en vooringenomen wijze waarop de leiding van het onderzoek te werk is gegaan.
Het resultaat is het tegendeel van wat het kabinet en Tweede Kamer duidelijk als wenselijk hebben geformuleerd: zij plaatsen ‘vrijheidsstrijders’ tegenover de ‘gewelddadige koloniale overheerser’, het beeld van goed tegenover kwaad.
De historische werkelijkheid van de dekolonisatieperiode is zo ernstig afbreuk gedaan.
De bedoeling van het kabinet was om de dekolonisatieperiode wetenschappelijk verantwoord vast te leggen. Dit onderzoek kaapt deze periode in de geschiedenis en maakt het tot een karikatuur.
Het onafhankelijk onderzoekgenootschap AURORE geeft stem aan vele betrokkenen die het kabinet en parlement vragen de onderste steen boven te halen van deze bewuste geschiedvervalsing door NIOD, KITLV en NIMH. Nederland vraagt om een parlementair onderzoek.
Namens het onafhankelijke onderzoekgenootschap AURORE. 17 februari 2022,
Mr. Bauke Geersing, coördinator onafhankelijk onderzoekgenootschap AURORE. (0033 6 10 41 44 78)
(1) Brief kabinet d.d. 2 december 2016.
(2) Brief van de drie instituten d.d. 9 februari 2017.
(3) Brief kabinet d.d. 2 december 2016.
(4) Brief kabinet d.d. 15 augustus 2019.
Bron: Persbericht AURORE
Als SMC'er ontvangt u zes keer per jaar het rijk geïllustreerde tijdschrift Marechaussee Contact.
Meld u meteen aan om mee te doen!
Politie en marechaussee rukken uit naar azc in Baarn voor melding van steekincident
650 mensen geweigerd aan grens tijdens bijna twee jaar durende grenscontroles
Explosief materiaal Vliegbasis Eindhoven weggehaald
Nieuwe zoekhulp over de Koninklijke Marechaussee
Veel schade door botsing auto’s bij Voorthuizen; Apeldoornsestraat uur dicht
Twee mannen rennen over de snelweg na controle door Marechaussee: helikopter ingezet