Gepubliceerd op: 18-9-2025
Een groep van 84 Syriërs is vanmorgen vanaf Rotterdam The Hague Airport vertrokken naar hun thuisland. Het is voor het eerst dat de Nederlandse overheid een chartervlucht inzet om Syriërs terug te vliegen. Het ministerie van Asiel en Migratie nodigde de pers uit om bij het moment aanwezig te zijn.
De groep van Syriërs stapte vrijwillig in het vliegtuig, zegt het ministerie van Asiel en Migratie. De overgrote meerderheid had een tijdelijke verblijfsstatus in Nederland of zat nog in de asielprocedure. Op de luchthaven moesten die passagiers vanmorgen vroeg een formulier ondertekenen. Met hun handtekening gingen ze akkoord met de intrekking van hun asielprocedure.
Daarnaast zitten er ook mensen aan boord met een zogeheten vertrekplicht. Dat betekent dat ze Nederland moeten verlaten, omdat ze geen recht op verblijf hebben. Bij Syriërs gebeurt dit vertrek niet gedwongen.
Een jongen van 12 jaar heeft een Syrische vlag om zijn schouders geslagen. "Ik heb Syrië nog nooit gezien. Vier maanden nadat ik was geboren, zijn we vertrokken. Ik vind het best wel spannend." Hij vertelt dat hij in september begint met school: "Die is net gebouwd. Maar ik ga ook Nederland missen: de mensen, de school en de juffen."
Abdullah (21) reist terug naar Aleppo. Daar wachten zijn twee kinderen op hem, die hij al twee jaar niet heeft gezien. "Ik heb lang gewacht op de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), zodat mijn kinderen hierheen konden komen. Maar zij komen niet. Daarom wil ik terug. Het was een moeilijke beslissing, omdat mijn broer en moeder hier wonen in Nederland, mijn vrouw en kinderen daar."
Hij heeft nog geen huis in Aleppo. "Ik moet op zoek naar onderdak en een baan als chef. Ik werkte in een restaurant." Over de veiligheid in Syrië denkt hij niet te veel na. "Over tien of vijftien jaar is de situatie in het land pas echt weer goed."
Veiligheid
De Syriërs die nu teruggaan hebben van de overheid geld gekregen, een zogeheten terugkeerondersteuning. Volwassenen hebben 2800 euro gekregen en kinderen 1650 euro. Het vliegtuig maakt een tussenstop in Istanbul. Vervolgens vliegt het door naar de Syrische hoofdstad Damascus, waar het aan het begin van de middag aankomt.
Dat veel van de vertrekkers vrijwillig teruggaan naar Syrië, verbaast Yvonne Bussche, directeur van Solid Road, niet. Haar organisatie helpt asielzoekers, vluchtelingen en migranten met terugkeer. "Ze keren terug omdat ze hun familie missen en heimwee hebben."
Een andere belangrijke reden is de val van Assad, zegt Bussche. Onder het regime van voormalig president Assad vreesden veel Syriërs voor hun veiligheid. Asielzoekers uit het land kregen door die terechte vrees vrijwel altijd het recht om in Nederland te verblijven.
'Voorbarig'
Toen het regime in december 2024 viel, rees vrijwel direct de vraag: gaan Syriërs die naar Nederland vluchtten nu terug? Volgens cijfers van de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTV) vertrokken er tussen 1 januari en 31 augustus dit jaar ruim 700 Syriërs uit Nederland. In totaal wonen er ongeveer 150.000 Syriërs in Nederland.
In een brief aan de Tweede Kamer schreef demissionair asielminister Van Weel (VVD) ook dat Syrië voor veel meer Syriërs als veilig kan worden verklaard om naartoe terug te keren. Veel vluchtelingenorganisaties zijn het daar niet mee eens: zij noemden het besluit voorbarig en stellen dat het niet overal in Syrië veilig is.
Kleurcode blijft rood
Wil Eikelboom, asieladvocaat bij het advocatenkantoor Prakken d'Oliveira noemt het dubieus dat de Nederlandse overheid een groep Syriërs laat terugkeren." De rechter heeft niet bevestigd dat Syrië veilig is", zegt hij. "Het is riskant om erheen te gaan, zeker met kinderen."
Hij plaatst een kanttekening bij het feit dat Syriërs vrijwillig vertrokken. "Dat moet wel een keuze zijn die gebaseerd is op de juiste feiten en motieven. Dus niet op basis van een uitzichtloos bestaan in een azc, jarenlang wachtend op een beslissing over asielaanvraag en gezinshereniging."
Ook Amnesty International spreekt zich uit over de veiligheidssituatie van de teruggekeerde groep. "Wij zeggen tot nu toe dat het in Syrië niet veilig is."
Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken adviseert om in geen enkele situatie naar het land af te reizen. De kleurcode van het reisadvies voor het land is rood.
Bron: NOS
Als SMC'er ontvangt u zes keer per jaar het rijk geïllustreerde tijdschrift Marechaussee Contact.
Meld u meteen aan om mee te doen!
Militairen gaven weer het nodige cachet aan Prinsjesdag
Groep Syriërs met chartervlucht van Nederlandse overheid terug naar Syrië
Aanrijding met voetganger in Den Helder
Boom waait om op rijbaan; automobilist kan op tijd remmen
De Schiphol Group dreigt het al aangelegde vliegveld Lelystad van de hand te doen