Gepubliceerd op: 7-3-2026
Donderdag 5 maart is de gezamenlijke roadmap ‘Unruly Passengers 2026–2027’ gepubliceerd. Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, luchthavens, vakbonden, de Koninklijke Marechaussee, het Openbaar Ministerie en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat hebben hiervoor de handen ineengeslagen. In de roadmap staan concrete stappen om het aantal ordeverstorende passagiers te verminderen en de reis voor iedereen prettiger en veiliger te maken.
Ordeverstorend gedrag aan boord en op de luchthaven komt helaas steeds vaker voor. Meer dan de helft van luchtvaartcollega’s op de grond en in de cabine krijgt hier elk jaar mee te maken. Denk aan bedreiging, intimidatie of geweld. Dat heeft direct invloed op de veiligheid van crew en passagiers en de rust aan boord.
Samen één aanpak
De gezamenlijke roadmap versterkt deze aanpak. Passagiers bewegen zich immers door de hele luchtvaartketen. Als iedereen dezelfde regels en maatregelen toepast, kan ordeverstorend gedrag effectief worden tegengegaan en vervelende incidenten voorkomen. In de roadmap staan verschillende maatregelen. Denk aan het delen van informatie tussen organisaties, duidelijke communicatie en securityregels, voorlichting voor passagiers, en trainingen in de-escalatie. Ook wordt gekeken naar juridische mogelijkheden om handhaving te versterken en informatie, zoals no-fly lijsten, beter te delen.
Transavia onderneemt al actie
Voor Transavia is de aanpak van ordeverstorend gedrag niet nieuw. Zo gebruiken KLM en Transavia een gezamenlijke no-fly list. Daarnaast werd in samenwerking met afhandelaar Viggo de training Agressie & De-escalatie voor collega’s op de grond en in de cabine ontwikkeld. Met deze training leren zij beter omgaan met spanningen en ordeverstorend gedrag. Voor dit initiatief wonnen Transavia en Viggo vorig jaar tijdens de Netwerkdag Luchtvaartveiligheid van het ministerie van I&W de publieksprijs voor ‘Veiligheidsinitiatief van het Jaar 2025’.
Bron: Transavia
Als SMC'er ontvangt u zes keer per jaar het rijk geïllustreerde tijdschrift Marechaussee Contact.
Meld u meteen aan om mee te doen!
Politie en marechaussee rukken uit naar azc in Baarn voor melding van steekincident
650 mensen geweigerd aan grens tijdens bijna twee jaar durende grenscontroles
Explosief materiaal Vliegbasis Eindhoven weggehaald
Nieuwe zoekhulp over de Koninklijke Marechaussee
Veel schade door botsing auto’s bij Voorthuizen; Apeldoornsestraat uur dicht
Twee mannen rennen over de snelweg na controle door Marechaussee: helikopter ingezet