Gepubliceerd op: 3-5-2026
De grote natuurbranden bij Weert en 't Harde lijken voorlopig onder controle. Na dagen van blussen en zelfs buitenlandse hulp is volgens de veiligheidsregio’s op beide plekken het grootste gevaar geweken. Voor 't Harde heeft de brandweer het sein 'brand meester' gegeven.
Woensdag brak tijdens een oefening op militair oefenterrein 't Harde op de Veluwe een grote natuurbrand uit. Al snel werd duidelijk dat het blussen nog dagen kon duren. Zo’n 500 hectare natuur werd getroffen. Inmiddels laat de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland weten dat het sein 'brand meester' is gegeven.
Afgelopen nacht rond middernacht keerden alle civiele brandweereenheden terug naar de kazernes en nam de brandweer van Defensie het over. Die bleef met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurhaarden te blussen.
Natuurbrand Weert en Budel
De natuurbrand tussen Weert en Budel brak donderdag uit, ook op een militair oefenterrein tijdens een oefening. Of die oefening ook de oorzaak is, is nog niet duidelijk. Die brand is inmiddels onder controle, waardoor de veiligheidsregio Noord-Limburg heeft afgeschaald. Wel blijft extra inzet mogelijk als dat nodig blijkt.
Ook de noodverordening in het gebied is opgeheven. Dat betekent dat bijvoorbeeld sportactiviteiten in de omgeving weer kunnen doorgaan.
Militaire oefenterreinen
De afgelopen dagen woedden verschillende natuurbranden in Nederland, waarvan vier op militaire oefenterreinen. Donderdagavond liet generaal Onno Eichelsheim weten het 'niet nodig' te vinden om oefeningen van Defensie te pauzeren. Wel zouden er andere maatregelen genomen worden, zoals het tijdelijk niet meer gebruiken van 'pyrotechnische middelen' zoals explosieven.
De Koninklijke Marechaussee doet op een aantal plekken onderzoek naar de oorzaken van de branden op militaire oefenterreinen in Nederland.
Bron: RTL Nieuws
Als SMC'er ontvangt u zes keer per jaar het rijk geïllustreerde tijdschrift Marechaussee Contact.
Meld u meteen aan om mee te doen!
Natuurbranden bij Weert en 't Harde onder controle
Weer brand op militair oefenterrein op Oirschotse Heide in Oirschot
Marechaussee onderzoekt diverse branden op militaire terreinen
Natuurbrand bij militairterrein 't Harde mogelijk veroorzaakt door oefening
Aanhoudingen en doorzoekingen in onderzoek naar mensensmokkel via het water
Zeer grote brand op Oirschotse Heide brak uit op oefenterrein van defensie in Oirschot